به وب سایت برق صنعتی الکترومجد خوش آمدید.

Blog

انواع تابلو برق ساختمان

تابلوهای برق در صنعت و ساختمان ها به دسته های مختلفی تقسیم می شود. اما وظیفه اصلی تابلو برق ها حفاظت از مدارها و کنترل و فرمان آن ها و مدیریت توزیع برق در ساختمان و تجهیزات برقی است. این مدارها شامل المان های حفاظتی و کنترلی نظیر کلیدهای اتوماتیک، کلیدهای مغناطیسی، محافظ جان، رله های کنترلی و نمایشگرهاست و از مدارهای برق در برابر اتصال کوتاه، اضافه بار، آتش سوزی و برق گرفتگی جلوگیری می کند و راه اندازی و کنترل تجیهزات برقی را برای ما آسان تر می سازد. در ادامه انواع تابلو برق ساختمان را بررسی می کنیم.

 • انواع تابلو برق ساختمان
 •  تابلو برق اصلی MDP
 •  تابلو مشاعات GDB یا GDP
 • تابلو واحدها تابلو مینیاتوری (SDP یا SDB)
 • تابلو جریان ضعیف
 • تابلو آسانسور (در صورت نیاز)
 • تابلو توزیع برق دیزل ژنراتور (در صورت نیاز)
 • تابلو توزیع برق UPS (در صورت نیاز)

تابلو برق کامپوزیت چیست؟

آشنایی با تابلو برق کامپوزیت یا فایبرگلاس

تابلو برق کامپوزیت یکی از تجهیزات بسیار کاربردی و با ماندگاری بالا در صنعت برق است. یکی از مهمترین دستاوردهای بشر در دهه های اخیر، کامپوزیت می باشد که با ظهور آن انقلابی عظیم در تمامی حوزه های ساخت و ساز به وجود آمد.

بسیاری از مواد خام متداول خود کاربرد خود پس از عرضه کامپوزیت ها از دست داده و با ترکیبات متفاوت و پیشرفته کامپوزیتی جایگزین شدند. صنعت برق یکی از بزرگترین مصرف کننده های کامپوزیت ها هستند چرا که این مواد خواص بی نظیری دارند.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت یا ماده مرکب یا چند سازه که در ساخت تابلو برق کامپوزیت از آن استفاده می شود، از دو فاز ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده است.

درصد استفاده از فاز دوم باید زیر پنج درصد باشد. به عبارتی به ترکیب ماتریس با مواد تقویت کننده یا الیاف زیر پنج درصد کامپوزیت گفته می شود. مهمترین ویژگی و مزیت مواد کامپوزیتی این است که می توان خواص آنها را با توجه به نیازها کنترل نمود. مزایای این مواد به طور کلی عبارتند از:

 • نسبت کم حجم به وزن
 • صرفه جویی اقتصادی به دلیل هزینه پایین تر
 • مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزن
 • مقاومت زیاد در برابر خوردگی
 • خواص عایق حرارتی خوب
 • برخورداری از خیز کمتر نسبت به فلزات (معمولا ده ها برابر کمتر)
 • استحکام و ماندگاری بالا

کامپوزیت و صنایع الکتریکی

از آنجا که بحث عایق بودن کامپوزیت ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، این مواد در صنایع الکتریکی مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند، به گونه ای که در کشورهای پیشرفته دنیا چهل درصد مواد اولیه انواع قطعات الکتریکی از کامپوزیت ها تهیه می شوند.

از این قطعات می توان به انواع تابلو برق کامپوزیت و کلید فیوزها، انواع کراس آرم های خطوط انتقال برق، محفظه چراغ های خیابانی و پارکی، انواع رایزرها و … اشاره نمود. کامپوزیت ها همچنین یک گزینه عالی در ساخت انواع تجهیزات مورد نیاز در صنعت برق نظیر پست های برق، دکل ها، جعبه انشعابات و کنتاکتورها می باشند.

تابلو برق کامپوزیت یا فایبرگلاس چیست؟

یکی از محصولات منحصربفرد تابلو برق کامپوزیتی است که جایگزین مناسبی برای جعبه های فلزی کنتورهای تک فاز، سه فاز و انشعاب برق تابلوها به شمار می رود و علاوه بر این در محیط هایی که باز هستند و یا رطوبت بالایی دارند بسیار کاربردی می باشند. تابلو برق کامپوزیتی به دلیل خواص منحصربفرد مواد کامپوزیتی فضایی مناسب جهت نصب تجهیزات برقی به شمار می رود.

تابلو برق کامپوزیت همچنین برای جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربران و حفاظت از تجهیزات در برابر عوامل محیطی و آسیب به آنها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از تابلو برق فایبرگلاس بیش از نیم قرن است که در اروپا کاربرد دارد و به دلیل مزایای بیشمار این تابلوها خصوصا در حوزه توزیع نیروی برق، بسیاری از کشورهای اروپایی به شکل گسترده ای از آنها استفاده می نمایند مانند آلمان، سوئد، هلند، اتریش و… .
آشنایی با تابلو برق کامپوزیت یا فایبرگلاس

اهمیت استفاده از تابلو برق کامپوزیت در چیست؟

به این دلیل که تابو برق ها باید در برابر شرایط جوی مختلف مثل باران و شعه ماروا بنفش مقاومت زیادی داشته بایند و با گذشت زمان دچار خوردگی و آسیب نشوند پس باید از موادی ساخته شوند که بتوانند دوام بسیار بالایی در برابر این عوامل محیطی داشته باشند. این کامپوزیت ها هستند که می توانند تمامی این نیازها و انتظارات را برآورده سازند و یک انتخاب عالی برای استفاده در تابلو برق باشند.

مورد مهم دیگر امنیت بسیار بالای این تابلو برق است. این تابلوها عایق بسیار خوبی بوده و با استفاده از آنها دیگر مشکلاتی نظیر برق گرفتگی وجود نخواهد داشت. پس ایمنی و جلوگیری از بروز حوادث جبران ناپذیر در مواقع بحرانی شاید مهمترین دستاورد تابلو برق کامپوزیت به شمار می رود.

علاوه بر این در تابلو برق کامپوزیت به دلیل وزن سبک و مقاومت بالاتر برخلاف تابلو برق فلزی نیازی به بتن ریزی نمی باشد. به دلیل وجود درجه حفاظتی IP65 در این تابلوها، استفاده و اجرای آنها در هر شرایطی به راحتی صورت می پذیرد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصربفرد آنها در ارتباط با زیباسازی فضای شهری است. از آنجایی که کامپوزیت ها در انواع رنگ های مختلف تولید می شوند می توان متناسب با محیط مورد نظر، رنگ دلخواه را برای تابلو برق کامپوزیت انتخاب نمود و فضا را زیباتر نمود.مزایای تابلو برق کامپوزیتی

شرکت های برق و صنایع الکتریکی به دلیل مزایای بی شمار تابلو برق کامپوزیت یا فایبرگلاس بیش از پیش به استفاده از آنها روی آورده اند. مزایا تابلو برق با بدنه کامپوزیتی عبارتند از:

 • مقاومت در برابر احتراق و آتش سوزی به دلیل برخورداری از ترکیبات هیدروکسید آلومینیوم در مواد اولیه
 • استحکام مکانیکی بسیار بالا به دلیل استفاده از الیاف شیشه در بدنه تابلو برق کامپوزیت
 • عایق مغناطیسی
 • مقاومت در برابر رطوبت و آب
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • قابلیت تحمل دمای بسیار زیاد
 • عدم نیاز به فونداسیون بتنی
 • کاربری متنوع در توزیع، مخابرات، سنجش و … .
 • ماندگاری و مقاومت بالا در شرایط اسیدی و بازی
 • سهولت در نصب
 • وزن سبک و کاربرد آسان
 • مقرون بصرفه در طولانی مدت
 • عایق الکتریکی به دلیل کاربرد پلی استرها در مواد اولیه
 • رنگ بندی متنوع و هماهنگی با فضا

طول عمر مفید تابلو برق کامپوزتی حتی در بدترین شرایط آب و هوایی و رطوبت بسیار زیاد بیشتر از چهل سال است و حتی پس از سال های زیاد نیز می توان با انجام تعمیران و رنگ آمیزی مجدد آن را مجددا مورد استفاده قرار داد.

موارد مورد استفاده تابلو برق کامپوزیتی

تابلوهای برق با بدنه کامپوزیتی در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • برای نصب جعبه ترمینال کامپوزیتی
 • نصب جعبه انشعاب کامپوزیتی
 • برای فرمان آسانسور
 • نصب کنتورهای تک فاز
 • تابلوهای اندازه گیری و تابلو توزیع برق

تابلو برق صنعتی چیست؟

تابلوی برق در حقیقت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می گیرد و البته تابلو ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیر های برقی ، کمپرسور و ….

به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می باشد که در ذیل به اختصار عنوان می کنم :

.۱     اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregationو مقابله با عوامل جوی و …
.۲     اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و ..
.۳     آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحیح آنها
.۴     آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآُشنا با محاسبات مربوطه
.۵     آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها – طرح پست الکتریکی و …
.۶     آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک

جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به میان می آید آیتم های یک و دو فوق الذکر بسیار پررنگ تر می باشند.

البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی و …..

به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنین تعاریف کلی وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ایستاده – دیواری – میزی – رک و … و هر یک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نیز متفاوت است.

تابلو توزیع

تابلو توزیع برق ، یکی از تجهیزات برقی است که برای اطمینان از تاسیسات الکتریکی بسیار مهم بوده و باید طبق استانداردهای کاملا مشخص که حاکم بر طراحی و ساخت مجموعه‌های تابلو برق است، مطابقت داشته باشد. تابلو توزیع برق جزئی از سیستم تامین برق می‌باشد که یک منبع تغذیه الکتریکی را به مدارهای فرعی تقسیم می‌کند، در حالی که فیوز محافظ یا قطع کننده مدار را برای هر مدار در محفظه مشترک فراهم می‌کند.

تابلو توزیع برق، به نقطه‌ای گفته می‌شود که منبع تغذیه ورودی به مدارهای جداگانه‌ای تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها توسط فیوزها یا تابلو برق کنترل و محافظت می‌گردد. یک تابلوی توزیع به تعدادی از واحدهای عملکردی تقسیم می‌شود که هر یک از آن‌ها شامل تمام عناصر الکتریکی و مکانیکی هستند که عملکرد خاص و معینی دارند. تابلو برق یک حلقه کلیدی در زنجیره اطمینان است. در نتیجه باید گفت تابلوهای توزیع برق باید طبق استانداردهای قابل اجرا  و متناسب با کاربردهایی که در نظر گرفته شده است طراحی شود.

تابلو موتور خانه

تابلو برق موتورخانه جهت راه اندازی صحیح الکتروموتورها با حفاظت کامل تولید می شود. این نوع از تابلو برق موارد استفاده فراوانی دارد که در مکان های مختلف از آن ها جهت راه اندازی انواع الکتروموتورها (MCC)، دیگ بخار و مشعل ها استفاده می کنند تا کنترل به درستی و بدون دخالت نیروی انسانی به صورت کاملا اتوماتیک انجام شود. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات استفاده شده در تابلو  برق موتور خانه جهت را ه اندازی موتورهای الکتریکی میباشد و مابقی تجهیزات مربوط به روشنایی و موارد دیگر میباشد.

تابلو‌های برق را می‌توان از جنبه‌های گوناگون تقسیم بندی نمود که مهمترین این تقسیم بندی‌ها بر اساس ولتاژ نامی تجهیزات و تابلو است. تابلو‌هایی که تجهیزات آن‌ها دارای ولتاژ حداکثر تا ۱ کیلو ولت می‌باشند، در بخش فشار ضعیف قرار می‌گیرند و ولتاژ نامی بالاتر از یک کیلو ولت را در بخش فشار متوسط قرار می‌دهند که به طور معمول تجهیزات حداکثر تا ۳۶ کیلو ولت درون سلول قرار داده می‌شود.

این تابلو در انواع ایستاده ، دیواری توکار ، روکار و بارانی ساخته میشوند. حفاظت این نوع تابلوها بر اساس منطقه مورد استفاده از لحاظ جغرافیایی و جوی تعیین میگردد  داخل این تابلوها درایوهای راه انداز موتور های الکتریکی نصب میشود که خنک سازی آن با توجه به دمای جوی و مکان جغرافیایی آن تعیین میگردد.